+zamów newsletter
Informacje o wodniczce
Opis Projektu
Aktualności
Centrum prasowe
Linki
Kontakt
Ogłoszenia
Musisz uaktualnić Flash Player'a
Start     Informacje o wodniczce
Informacje o wodniczce
Rozmieszczenie
Cechy gatunku
Biologia
Siedlisko
Zagrożenia
Ciekawostki
Głosy wodniczki
Zdjęcia wodniczki
Opis Projektu
Aktualności
Centrum prasowe
Linki
Kontakt
Ogłoszenia
 

Informacje o wodniczce

Wodniczka (Acrocephalus paludicola) Wodniczka jest najrzadszym i zarazem jedynym globalnie zagrożonym gatunkiem z rzędu wróblowych (status wg IUCN - narażony), występującym w kontynentalnej części Europy. Jej populacja osiąga liczebność zaledwie 12 000 - 20 500 par.
 
Niegdyś rozprzestrzeniona i liczna na torfowiskach niskich i podmokłych łąkach, jako gatunek o daleko posuniętej specjalizacji siedliskowej, zniknęła z większości zajmowanych terenów w północnych Niemczech i Polsce. Głównym powodem  była utrata i degradacja siedlisk. Ich utrzymanie jest obecnie zależne od sposobu zagospodarowania przez człowieka, a będąc gatunkiem podatnym na zmiany w tradycyjnych metodach użytkowania ziemi, wodniczka jest uzależniona od prowadzenia działań ochronnych, zarówno w przypadku wyraźnie odmiennej genetycznie populacji na pograniczu polsko-niemieckim (pomorskiej), jak i większej, występującej w północno-wschodniej Polsce (rejon biebrzański).
Wodniczka jest wymieniona w Załączniku 1 Dyrektywy Ptasiej Unii Europejskiej oraz jako gatunek priorytetowy do ochrony i finansowania ze środków funduszu LIFE. Większość krajów, na terenie których występuje, podpisało w 2003 roku porozumienie o ochronie tego gatunku, w ramach Konwencji Bońskiej (Konwencja o ochronie gatunków wędrownych dzikich zwierząt), zobowiązując się do wdrożenia Międzynarodowego Planu Działań na rzecz wodniczki.
Jest to zarazem gatunek flagowy dla zajmowanych siedlisk. Projekt LIFE będzie wkładem do realizacji Planu, obejmując siedliska 81% polskiej i niemieckiej populacji  wodniczki w dwóch wskazanych regionach (około 2800 par), co stanowi 76% populacji UE.
Wstecz Drukuj
Poleć znajomemu
Do góry
Projekt finansuje:

Beneficjent projektu:
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
ul. Odrowąża 24 05-270 Marki koło Warszawy
tel.: 022 761 82 05
fax: 022 761 90 51
E-mail: [email protected]
WWW: www.otop.org.pl

Partnerzy
Projektu:


                                                 

Sponsorzy
Projektu:

                   
Polityka prywatności   |   Zastrzeżenia prawne   |  Projekt i wykonanie Excelo.   |  Powered by excelo true CMS system.