Realizacja projektu ma doprowadzić do uświadomienia potrzeby ochrony wodniczki i uzyskania wsparcia wszystkich ważnych grup interesu, zarówno na poziomie regionalnym, krajowym, jak i międzynarodowym.
Wdrożone zostaną plany zarządzania dla wszystkich potencjalnych siedlisk wodniczki na terenie 9-ciu lokalizacji projektu (42000 ha). W wyniku tego, około 3000 ha będzie efektywnie zarządzanych, przynosząc poprawę warunków na 1500 ha siedlisk, obecnie zajmowanych przez wodniczkę, oraz odtwarzając około 1500 ha dodatkowych, potencjalnych siedlisk na Pomorzu Zachodnim i nad Biebrzą. Na obszarze biebrzańskim, poddanym zarządzaniu, oczekuje się, że populacja wodniczki wzrośnie o 15%, przy ponad 300 ha, które zostaną na nowo zasiedlone przez ten gatunek do czasu zakończenia projektu.
Na Pomorzu, liczba zajętych stanowisk wzrośnie z 6 do 7 przez ten okres.Techniki odtwarzania siedlisk i metody zarządzania zostaną opisane jako wzorcowe i zastosowane w przyszłości na tych samych oraz innych terenach w Unii Europejskiej i poza jej granicami.
Odtworzone i ulepszone siedliska, odpowiednie plany zarządzania dla wszystkich lokalizacji projektu oraz określenie trwałych sposobów zarządzania dla wodniczki, będą podstawą dla dalszego wzrostu populacji wodniczki po zakończeniu projektu.